Державні гранти – річні відбіркові терміни та “папки на зав’язках” (оновлено – додано постскриптум)

Оприлюднено Оприлюднено в Хвилинка логіки

Зараз працюю над розширеним оглядом популярного онлайн-курсу Model Thinking, який повинен був стати наступним дописом мого блогу, але сьогодні натрапив на цікаву інформацію і вирішив спочатку написати цей матеріал. Справа в тому, що на днях побачив умови чергового конкурсу для молодих учених:

Оголошується конкурс Ф75
«Гранти Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених» на 2018 рік

Запити приймаються до 20 лютого 2017 року.

Для подання запиту на участь у конкурсі необхідно:
1. Зареєструватися на ресурсі contest.dffd.gov.ua (для учасників конкурсу, які раніше не брали участі у конкурсах ДФФД, або не є зареєстрованими на даному ресурсі). Реєстрація керівника та всіх виконавців проекту є обов’язкова.
2. Заповнити он-лайн форму для конкурсу Ф75.
3. Зберегти та роздрукувати форму запиту. Паперовий запит має повністю відповідати електронному запиту.
Перелік документів необхідних для оформлення запиту:
1. Скріплений паперовий запит відповідно до заповненої електронної форми із титульним аркушем, що містить підпис керівника організації, мокру печатку та підписи всіх виконавців проекту (титульний аркуш формується автоматично після збереження файлу електронного запиту) – 2 примірники.
2. Гарантійний лист підприємства (установи, організації), яке (яка) зобов’язується забезпечити проведення наукових досліджень (за зразком – contest.dffd.gov.ua – меню «Документи»).
3. Довідка з місця роботи із зазначенням посади.
4. Два примірники копій опублікованих молодим ученим наукових праць (крім монографій) за тематикою проекту (до п’яти найменувань), копії патентів та авторських свідоцтв.
5. Завірені копії першої сторінки паспорта молодого ученого і сторінки паспорта, де позначена його прописка (реєстрація).
6. Завірена копія диплома про присудження відповідного наукового ступеня.

Всі документи оформлюються без файлів в паперову папку на зав’язках!
Подані проекти, що не відповідають правилам оформлення не будуть прийняті до розгляду
Всі запитання щодо участі у конкурсі, оформлення запитів, заповнення електронної форми можна поставити за телефоном – (044)246-39-29 або електронною поштою – office@dffd.gov.ua.
З технічними питаннями необхідно звертатися до розробника системи за допомогою он-лайн форми звернення, що розміщена на ресурсі contest.dffd.gov.ua – закладанка «Контакти» – «Технічні питання», або за посиланням: http://contest.dffd.gov.ua/node/14804

Умови конкурсу за посиланням:
http://www.dffd.gov.ua/index.php…

А далі я хочу провести аналіз цих умов, оскільки вони надто показові, щоб пройти повз них. Одразу скажу, що документів вимагається відносно небагато. Тобто зазвичай їх в 2-3 рази більше 🙂 . Тим не менш, і до цих документів у мене виникли питання. Але буду послідовним:

  1. Перше, що впадає в очі, це термін розгляду заявок – прийом документів здійснюється “до 20 лютого 2017 року”, але сама підтримка наукових досліджень буде лише у 2018 році. Тобто, від цього моменту до самого фінансування має пройти більше року. За цей час Ілон Маск може встигнути на Марс злітати та покататись верхи на марсоході Curiosity 🙂 Для прикладу, ось цитата з умов отримання IEEE Seed Grant, за яким можна отримати до $40000 на дослідження: “… target time from submission to approval of funds is no more than 45 days”, тобто 45 днів від подання заявки до отримання рішення. Навіть на складний багаторівневий відбір за програмою Fulbright (наукове стажування у США протягом 6-9 місяців) потрібно менше року.
  2. Не зважаючи на прогресивний пункт “заповнити он-лайн форму”, далі йде дивне “зберегти та роздрукувати форму запиту”. Ну а потім починається класичний бюрократичний калейдоскоп. Напевно, існує думка, що у молодих науковців дуже багато зайвого часу, тому потрібно, щоб вони не лише заповнили електронну форму, а ще й все зробили у паперовому форматі. А раптом сайт атакують брехливі боти, які лише “косять” під молодих вчених та просто хочуть обманути фонд. Адже, напевно, не буде ніякої можливості у майбутньому (у разі отримання позитивного рішення про фінансування) перевірити справжність наведеної у онлайн-формі інформації 🙂 А тепер ще одна цитата з умов отримання  IEEE Seed Grant: “The originator of a project (normally the initiative leader) fills out the IEEE Seed Grant Proposal Form (DOC, 77 KB) and submits it to the New Initiatives Committee (NIC) using the email alias newinitiatives@ieee.org.” Тобто потрібно заповнити лише одну електронну форму на надіслати її на вказану електронну адресу. Подібне електронне подання заявок можна побачити і на сторінці “Оголошення про програми і гранти” на сайті Посольства США в Україні.
  3. Коли бачу формулювання “скріплений паперовий запит”, то все одно виникає важливе запитання – скріпляти канцелярською скріпкою чи за допомогою степлера? Треба обов’язково це розтлумачити. Також принципово дізнатись, потрібно друкувати на кожній сторінці окремо чи можна з обох боків? Як можна було не уточнити всі ці речі?! В кінці ж написано “подані проекти, що не відповідають правилам оформлення не будуть прийняті до розгляду”. А якщо серйозно – невже це дійсно настільки важливо?!
  4. “Гарантійний лист підприємства …” – тут поряд просто потрібно поставити позначку “Welcome to USSR”.
  5. “Довідка з місця роботи із зазначенням посади”. Навіщо тоді, наприклад, було вводити дані про науково-педагогічних працівників у ЄДЕБО? І невже людина, яка не працює на релевантній посаді буде витрачати час та подавати заявку на цей грант?
  6. “Два примірники копій опублікованих молодим ученим наукових праць”. А якщо у цього молодого науковця 100 таких наукових робіт?.. Взагалі, як можна вимагати паперові копії наукових праць, коли майже всі публікації вже доступні онлайн (або хоча б їх анотації, якщо це Scopus чи Web of Science)?! Я б ще зрозумів вимогу надати перелік посилань.
  7. “Завірені копії першої сторінки паспорта молодого ученого і сторінки паспорта, де позначена його прописка (реєстрація)” та “завірена копія диплома про присудження відповідного наукового ступеня” – це пункти зі страшного сну Дмитра Дубілета, який опікується iGov, та Яніки Мерило 🙂
  8. “Всі документи оформлюються без файлів в паперову папку на зав’язках!” – тут є просте логічне пояснення: так, напевно, легше все це у макулатуру здавати…

Щойно зрозумів, що у 2018 році мені вже виповниться 36 років, а отже я перестану бути “молодим ученим” та, ймовірно, не зможу претендувати на цей грант. От і добре 🙂

 

P. S. 18-го листопада Державний фонд фундаментальних досліджень (ДФФД), прийнявши мою критику безпосередньо на свій рахунок, зреагував на мій допис таким чином (наводжу без змін у повному обсязі):

Державний фонд фундаментальних досліджень щиро дякує Oleksandr Mokin за матеріал і радо надає коментарі до публікації:
1. Кінцевий термін прийому запитів на конкурс визначається Положенням про порядок надання грантів Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених (п. 5) і обгрунтовується тривалою процедурою погодження проекту Розпорадження Президента за конкурсом в державних оргнанах влади.
2. В паперовому вигляді всі документи надаються з огляду на вимоги урядових організацій та оргнів влади в тих чи інших випадках надати пакет документів для розгляду або перевірки інформації. Також деякі експерти висловлюють бажання передивлятися запити саме у паперовому вигляді.
3. Невідповідність правилам оформлення – не означає некоректно скріплений запит, а невідповідність паперового запиту – електронному і неповний комплект документів.
4. Гарантійний лист убезпечує грантоотримувача від відмови органзації підримати науковця на етапі отримання гранту. Цього року саме гарантійний лист забезпечив молодому науковцеві отримати свій грант. І так само ця вимога передбачена Положенням про порядок надання гранту.
5. Довідка з місця роботи – є обов”язковим документом, який вимагається на етапі погодження Розпорядження Президента за грантом.
6. Примірники наукових праць (до 5 публікацій, відповідно до умов конкурсу) надаються для експерта.
7. Завірені копії документів, як і інші документи у паперовому вигляді, надаються до Адміністрації президента на останньому етапі проходження процедури погодження Проекту Розпорядження.
8. Всі запити на конкурси зберігаються у Фонді протягом 5 років.
P.S. Вік здобувача має відповідати вимогам на момент подання запиту.

На що я дав таку відповідь:

Зауважу, що на прикладі ваших вимог я зробив акцент на неефективності та застарілості деяких речей, які не змінюються з року в рік (і які часто від вас та інших виконавців не залежать, оскільки жорстко прописані у нормативних документах). Тому це не критика безпосередньо ДФФД (у вас є прогресивні моменти, у тому числі непоганий сайт). Я навіть відмітив, що у деяких грантах та конкурсах у 2-3 рази більше документів. І ця паперова неефективність стосується не лише грантів та НДР. Це ж стосується і документів на здобуття наукових ступенів, вчених звань, різноманітних премій тощо. Дякую за відповідь)

Також під дописом ДФФД був розміщений цікавий коментар від Ivan Kovalets, який я також вирішив процитувати тут для повноти розкриття питання:

… Я подавал гранты в программах INTAS, EURATOM, NATO, CRDF, QNRF, Marie Curie, COST и др, и не могу сказать, чтобы условия так уж слишком отличались от условий ДФФД. Самое существенное отличие – не требуется справка с работы. Бумажная распечатка тоже обычно не нужна, но надо формировать пдф файл, и зачастую прилагать сканы подписей с письмами. В сумме время на оформление примерно такое же, как и в ДФФД. Время на оформление во всех этих грантах много меньше времени, требуемого на написание заявки. В идеале заявка должна быть краткой, но на практике, из-за большой конкуренции в некоторых программах объемы заявок тянут на небольшую монографию. В этом смысле гранты ДФФД еще сравнительно прогрессивны . Год на получение гранта – многовато, но, во-первых, это не намного больше, чем в западных программах. Во-вторых, насколько я понимаю, это зависит не от планов Фонда, а от выделения финансирования.

На що я дав таку відповідь:

Цікаве уточнення щодо грантів, дякую. Зауважу, що своєю статтею я критикував не ДФФД (зверніть увагу, що назву фонду не вказано жодного разу). Фонд лише модератор, вимушений грати за встановленими правилами. Це був аналіз застарілих вимог в цілому. Подібні (та ще багато інших) пунктів можна зустріти у багатьох умовах до державних грантів, премій тощо. І начебто створюються різноманітні бази даних, але кількість довідок не меншає, як і кількість “папок”. Також відмічу, що державні гранти апріорі повинні бути набагато оперативнішими ніж міжнародні (із-за кордону набагато складніше отримати доступ до наших даних та перевірити інформацію, і то багато в чому довіряють і без додаткових папірців).

Були й інші коментарі, дописи та листи підтримки – обнадійливо, що поточний стан речей непокоїть не лише мене. Значить, це колись зміниться на краще. Всім дякую за участь у обговоренні та бажаю успіхів!

2 коментарі до “Державні гранти – річні відбіркові терміни та “папки на зав’язках” (оновлено – додано постскриптум)

  1. Йошкін кот! Мені сі виповнило 32, а у мене 57 праць, з яких 4 монографії. Одна з книжечок на 700 з гаком сторінок. То шо ж робить? Як запхати копії усіх тих праць в одну папку? Пришити довші завязки? А шо ж Wiley скаже про незаконне поширення статей, які тіпа тіко вони теперка можуть поширювати… Халепа. Не відать мені того гранту. А жаль. Доведеться на фулбрайті далі сидіти.

    1. Співчуваю)) Звертаю увагу, що там є уточнення “крім монографій” в дужках, тому доведеться зробити лише два примірники копій 53 праць 🙂 Гарне уточнення щодо переданих видавництву прав на копіювання та поширення статей 🙂 Дякую за коментар)

Коментарі закриті.